e-Defter

e-Defter uygulamaları, işletmelere maliyet ve zaman tasarrufu sağlayarak kağıt tabanlı defter süreçlerini modernize ediyor.

Experteam Yeni e-Defter Plus Uygulaması ile Tanışın

Experteam olarak finans, e-devlet ve yazılım alanındaki 23 yıllık tecrübemize yenilerini ekleyecek olan yeni nesil e-Defter plus uygulamamızı kullanıcıların deneyimine sunuyoruz. Şirketinizin değerine değer katacak olan e-Defter plus uygulamamız ile e-Defter maliyetlerinizi düşürmeyi hedeflerken şirket içi süreçlerinizin de hızlı ve kolay yürütülmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından duyurulan yenilik ve güncellemelerden haberdar olmanızı sağlıyor ve en hızlı şekilde yeni gelişmeleri takip etmenize olanak sağlıyoruz.

Geliştirdiğimiz yeni e-Defter plus uygulamamız sayesinde şirketinizin kebir ve yevmiye defterlerinin, berat dosyalarının oluşturulması ve noter onaylarını da içeren tüm süreçler sorunsuzca ilerleyerek arşivleniyor. Arşiviniz şirket bünyesinde tutuluyor ve 3. şahıslarla paylaşılmıyor. Belgelerin elektronik ortama aktarılması sayesinde kağıt, toner ve depolama masrafları ortadan kalkıyor ve kullanımı kolay arayüzü ile maliyeti düşük ve güvenli bir arşiv sağlıyor. Bu sayede şirketler hem doğanın korunmasına katkıda bulunuyor hem de önemli gider kalemlerinden birinin eksilmesiyle bütçelerine fayda sağlıyor. Experteam e-Defter plus uygulamasının kullanılmaya başlamasıyla birlikte, her yıl binlerce defter basan şirketinizin görünen ve görünmeyen maliyetleri hesaplandığında, yapacağınız e-Defter yatırımı kendini 2 yıl içerisinde amorti ediyor.

e-Defter plus uygulamasının kullanımı, sağladığı maddi avantajlara ek olarak şirket içi süreçlerin iyileşmesine de katkı sağlıyor. Basılı belgelerde yapılan hataların veya arşivlerde oluşan karışıklıkların giderilmesine harcanan zamanın azalmasıyla iş süreçlerini de hızlandırıyor. Belge ve dosyalarda yapılması gereken değişikliklerin, kullanımı kolay arayüzü sayesinde zorlanmadan gerçekleşmesine de olanak tanıyor. Dijitalleşen kebir ve yevmiye defterlerinin oluşturulması ve düzenlenmesi aşamalarının sorunsuz ilerlemesi sayesinde çalışanların verimi artıyor ve böylece daha hızlı ve huzurlu bir çalışma ortamı sağlanıyor.

Experteam e-Defter plus uygulaması; yevmiye defteri, yevmiye defteri beratı, defter-i kebir ve defter-i kebir beratı dosyalarını Gelir İdaresi Başkanlığı standartlarına uygun formatta ve eksiksiz hazırlanması ve saklanmasını sağlayarak daha hızlı ve bütçe dostu bir uygulama ile şirket kayıtlarınızı güvende tutuyor. Sağladığı pek çok avantaj ile yapılacak işlemlerin sağlıklı şekilde ilerlemesini sağlayarak hata payını minimize ediyor.

Experteam e-Defter Plus Uygulaması ile Beraber;

 • Şirketler e-Defter oluşturma süreçlerini platform bağımsız olarak yürütebiliyor.
 • Program, şirketin kendi ortamında yer alıyor ve ticari sır niteliğindeki defter verileri 3. tarafların sistemlerine yüklenmiyor.
 • Kolay kullanılan arayüzleri sayesinde kullanıcıların işlemleri rahatça yapması mümkün olabiliyor.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ilan edilen yeni düzenleme ve ihtiyaçlar, bakım kapsamında müşterilere iletilerek, sistemin her değişikliğe ayak uydurması sağlanıyor.

e-Defter Uygulaması Sayesinde İş Süreciniz Vakit ve Enerji Kaybı Yaşamadan İlerliyor

Experteam e-Defter plus uygulamasının son derece güvenli arşivi sayesinde tüm şirket defterleri 3. tarafların sistemlerine yüklenmeden şirketin kendi bünyesinde saklanıyor. Kebir ve yevmiye defterlerinin elektronik ortama taşınması, basılı arşivlerde yapılması zor değişikliklerin çok daha kolayca yapılabilmesine olanak tanıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yeni düzenleme ve ihtiyaçlar belirtilmesi durumunda Experteam e-Defter plus uygulaması, yapılan her türlü değişikliğe uyumlu şekilde güncelleniyor. Experteam e-Defter plus uygulaması maliyet ve iş akışında yarattığı avantajlar sayesinde şirketinize değer katacak önemli bir yatırım olarak göze çarpıyor.

Experteam e-Defter plus uygulaması ile yevmiye ve kebir defterleriniz, berat dosyalarınız tamamen elektronik ortamda oluşturularak gerekli tüm süreçlerden sorunsuz biçimde geçmesi sağlanıyor. Kullanımı rahat arayüzü ve sunduğu güven ile şirketinizin yevmiye defteri, yevmiye defteri beratı, defter-i kebir ve defter-i kebir beratı dosyaları eski yöntemlere nazaran çok daha düşük maliyetlerle arşivleniyor ve arşivin şirket bünyesinde yer alması neticesinde daha güvenli bir muhafaza seçeneği oluyor.

e-Defter Hem Zaman Hem de Bütçe Tasarrufu Sağlıyor

Yasal olarak tutulması zorunlu yevmiye defteri, yevmiye defteri beratı, defter-i kebir ve defter-i kebir beratı dosyalarının basılması, her yıl noter tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak bu sürecin basılı arşivler halinde sürdürülmesi şirketlere hem maddi olarak yük bindiriyor hem de yaşanan aksaklık ve noter süreçleri sebebiyle zaman kaybettiriyor. Bu kayıpların giderilmesi için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından getirilen e-Defter uygulaması ile gelişen teknolojiye ayak uydurmak kolaylaşıyor. Experteam olarak geliştirdiğimiz yeni e-Defter plus uygulaması ile şirketlerin her geçen gün gelişen ve yenilenen teknolojiyi yakalayarak ilerlemesine olanak sunuyoruz.

e-defter

e-Defter, Vergi Usul Kanunu (VUK) ve/veya Türk Ticaret Kanunu (TTK) gereğince tutulması zorunlu olan yevmiye ve kebir defterlerinin, belirlenen format ve standartlara uygun biçimde elektronik ortamda oluşturulmasını sağlayan yenilikçi bir uygulamadır. e-Defter uygulaması ile hazırlanan belgeler basılmadan kaydediliyor ve bütünlüğü bozulmadan, kaynağı garanti altına alınarak muhafaza ediliyor. 

e-Defter kullanımının başlamasıyla birlikte; Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun şekilde oluşturulan, gerekli tüm bilgileri içeren ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından mali mühür ile onaylanan e-Defter beratı elektronik ortamda arşivlenerek güvenli biçimde saklanabiliyor.

Defter iş akışını tamamen dijital ortama taşımanıza olanak sağlayan e-Defter uygulaması; baskı, kağıt ve arşivleme gibi her yıl daha da artan maliyetlerinizi düşürürken, erişimi kolay ve güvenilir bir çözüm olarak sunuluyor.

Teknolojik gelişmelerin etkisiyle oluşturulan e-Defter uygulaması pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Yevmiye defterlerinin ve berat dosyalarının basılı biçimde oluşturulması ve arşivlenmesine ayrılan bütçeyi önemli ölçüde azaltan e-Defter uygulaması, bu sayede doğanın korunmasına kişi ve kurumların da katkıda bulunmasını sağlıyor. Maliyetlerin azalmasını sağlamanın yanında şirket içi işleyişin aksamadan ilerlemesine yaptığı katkı sayesinde iş akışını etkileyen vakit kayıplarını da ortadan kaldırıyor.

e-Defter Uygulamasının Sağladığı Maliyet Avantajları

 • Noter onay maliyeti azalıyor.
 • Kağıt, toner ve yazıcı maliyetleri düşüyor.
 • Depolama ihtiyacı ortadan kalkıyor.

İş Süreci Avantajları

 • Defter oluştururken harcanan zaman kısalıyor.
 • Kağıt ortamda yaşanan aksaklıklar sebebiyle oluşan zaman kaybı ortadan kalkıyor ve çalışan iş gücü asıl işine konsantre olabiliyor.
 • Denetim süreçlerinde defterlere daha hızlı ve sorunsuz şekilde ulaşılabiliyor.

e-Defter Uygulaması Nasıl Çalışır?

 1. Şirket dataları toplanır, analiz edilir ve e-Defter oluşturulur.
 2. Oluşturulan e-Defter, müşteri tarafından mali mühür ile imzalanır.
 3. Sistem e-Defter beratını oluşturur.
 4. e-Defter beratı müşteri tarafından mali mühür ile imzalanır.
 5. İmzalanan berat otomatik olarak Gelir İdaresi Başkanlığına iletilir.
 6. e-Defter beratı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından imzalanır.
 7. Onaylanan beratlar sisteme indirilir.
 8. Onaylı e-Defter ve beratlar sistemde arşivlenir.

e-Defter Uygulaması Zorunlu Mudur?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınladığı e-Defter genel tebliği ile tüm yasal defterlerin elektronik ortamda oluşturulmasının ve saklanmasının hukuki altyapısı hazırlanmış durumdadır. Bu gelişmenin akabinde e-Defter uygulaması bazı kurum ve kişiler için kullanılması zorunlu bir uygulama haline getirilmiştir.

e-Defter Uygulamasını Kullanması Zorunlu Bulunan Kişi ve Kurumlar

 • Bağımsız denetime tabi olan kişi ve kurumlar
 • İnternet reklam hizmet sağlayıcıları
 • Yıllık 10 milyon TL ve üzeri satış yapmakta olan kişi ve/veya şirketler
 • Meyve/sebze işleri ile uğraşan tüccar kişiler
 • Komisyoncular