Donanım ve Oracle Engineered Systems

Dünyada ve ülkemizde, şirketlerin kurumsal kaynak planlama (KKP) sistemlerine yaptıkları yatırımlar, son yıllarda ciddi bir artış gösteriyor. KKP’lerine yapılan yatırımlardan beklenen katma değeri ortaya çıkarabilmek amacıyla bu yazılımların, her şirket için doğru kurgulanması ve analiz edilmesi kadar, performanslı bir şekilde çalışmalarına yardımcı olacak donanım yatırımları da büyük önem taşıyor. Doğru bir donanım yatırımı, kullanılan KKP sistemlerinin performansını artırırken, BT’nin de yükünü azaltıp bakım maliyetlerini düşürüyor. Oracle, veri tabanları ve uygulama yazılımlarının konsolidasyonunu ve özel bulut kurumları yapabileceğiniz donanım ihtiyaçlarınızı tek bir kutuda birleştiren, önceden entegre edilmiş, tasarlanmış sistemler (Engineered Systems) adı altında 2008’den bu yana ürünler geliştiriyor. Tasarlanmış sistemler, içerisinde ait olduğu donanıma özel yazılımlar barındırarak, donanımlarınızın daha performanslı, ilişkili ve akıllı çalışmasını sağlıyor. Bu ürünlerin, Oracle’ın mühendisleri tarafından önceden test, konfigüre ve tune edilmiş olmaları, geleneksel donanım ürünlerine göre test ve kurulum sürelerinde ciddi bir azalma sağlıyor. Performansı ve üretkenliği artıran tasarlanmış sistemler, , BT altyapılarının maliyetlerini düşürüyor ve karmaşıklıklarını azaltıyor. Bu sistemlerin en önemli avantajlarından biri de sistemin tek bir tedarikçi tarafından sağlanması ve bu sayede desteğin, farklı farklı tedarikçiler yerine, tek bir noktadan verilmesi.

Experteam, uzun yıllardır süre gelen Altyapı Yönetim Hizmetleri deneyimi ve tasarlanmış sistemler özelinde Oracle tarafından sertifikalandırılmış uzman danışmanları ile müşterilerine katma değer sağlayacak projeler geliştirerek, sistemleri daha performanslı, güvenilir ve verimli hale getiriyor. Bu alanda uzmanlaşmış danışmanlar tarafından gerçekleştirilen konfigürasyon değişiklikleri ve sağlık taramaları sayesinde bu sistemlere yapılan yatırım getirilerinde (ROI) pozitif yönde etki sağlanıyor ve BT departmanlarının skor kartlarında etkin rol oynanıyor.

 

SuperCluster

Supercluster genel kullanım için tasarlanmış bir sistem. Sistem, hem veri tabanı hem de orta katmandaki uygulamaların aynı ortamda buluşmasını sağlarken, aynı zamanda yüksek depolama alanıyla tam bir konsolidasyon platformu oluşturuyor. İçerisinde sınıfının en iyisi Oracle Sparc T5-8 sunucuları, Exadata ve ZFS depolama üniteleri, Infiniband ağı, Oracle veri tabanı, Oracle VM ve sistem yazılımını barındıran SuperCluster, yüksek performans ve verimlilik amacıyla tasarlandı. 10 kata kadar veri sıkıştırma ve 5 kat daha hızlı devreye alma süreleri sağlayan Supercluster, çift yönlü 40Gb/s hızında bant genişliğiyle işlem hızında da ciddi bir artış gösteriyor. Solaris 10 ve 11 işletim sistemlerinde kullanılabilen SuperCluster, Solaris uygulama yazılımlarının değiştirilmeden, daha hızlı bir sisteme taşınmasına olanak sağlıyor.

SuperCluster, yarım ve tam raf konfigürasyonlarıyla ölçeklenebilirlik sunarak kurum gereksinimlerine cevap veriyor. Tam raf konfigürasyonunda bulunan 8 adet Sparc T5-8 sunucu, 2TB memory, 8 adet Exadata depolama ünitesi ve ZFS depolama ünitesiyle yüksek kapasiteli seçenekler seçildiğinde, toplamda 128 TB gibi dev bir depolama alanına sahip olunabiliyor.

SuperCluster hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ediniz.

http://www.oracle.com/tr/products/servers-storage/servers/sparc/supercluster/supercluster-t5-8/features/index.html

Exadata Database Machine

Oracle’ın 2008’de ilk çıkardığı tasarlanmış sistem olan Exadata Veri tabanı Makinası, bugün 5. nesiliyle karşımıza çıkıyor. 2013 yılının son çeyreğinde BT dünyasına tanıtılan Exadata Veri Tabanı Makinası, veri ambarı ve karma veri tabanı yükleri karşısında olağanüstü bir veri tabanı performansı sunuyor. İlgili yazılımları, sunucuları ve depolama cihazlarıyla birlikte ölçeklenebilir ve önceden konfigüre edilmiş bir paket olarak sunulan Exadata Veri Tabanı Makinası, özel olarak tasarlanmış bir sistemin kolaylığıyla, veri tabanlarını bulut üzerinde konsolide etmek için Oracle Real Application Clusters (RAC) kümelendirme yazılımını, Smart Flash Cache, Hybrid Columnar Compression ve Smart Scan gibi birçok farklı yazılımı içeriyor.

Exadata Veri Tabanı Makinası kurumların değişen uygulama gereksinimlerini karşılamak için sekizinci, çeyrek, yarım ve tam raf konfigürasyonlarıyla kolayca ölçekleme yapılmasına olanak sağlıyor. Tam raf konfigürasyonu, son derece hızlı işlem yanıt sürelerini ve işlenen yüksek miktarları desteklemek için sekiz adet 2 yuvalı veri tabanı sunucusu, 14 Oracle Exadata Storage Server, 40Gb/s hızına ulaşan InfiniBand anahtarları ve 44 terabayt’tan fazla Exadata Smart Flash Cache ile birlikte sunuluyor.

 • Smart ScanExadata Storage indeksleri yardımıyla sorgulanan veriyi depolama ünitesinden çekmeden önce filtreliyor ve istenmeyen veriyi taramadığı için çok daha hızlı bir şekilde iletiyor.
 • Smart Flash CacheSmart Flash Cache, veri tabanındaki sık erişilen tablo ve indeks bloklarını okuma tipine ve sıklığına göre cache (keş) ediyor ve sıcak verinin cache içerisindeki yönetimini akıllı bir algoritma kullanarak gerçekleştirerek, her bir hücreyi ortalama saniyede 75.000 I/O cache üzerinden destekliyor. Buradaki asıl amaç çok yüksek hızda flash bellek işlemleri gerçekleştirmek. Hangi verilerin flash belleklerde, yani cache alanında olması gerektiğine tamamen otomatik bir şekilde karar veriliyor ve sistem yöneticilerinin herhangi bir müdahalesine gerek kalmıyor.
 • Hybrid Columnar CompressionExadata HCC özelliği ile 10 – 50 kat arası disk sıkıştırma sağlayabiliyor. Özellikle I/O değerlerinin azaltılması ve maliyetlerin düşürülmesi için önemli bir özellik olan HCC, bu sayede daha çok verinin daha az disk bloğunda saklanabilmesine olanak veriyor.
 • Real Application Cluster (RAC)Oracle RAC, küme mimarisinde bulunan birden fazla sunucunun, aynı depolama ünitesini kullanarak tek bir veri tabanına erişimini mümkün kılan bir çözüm. Bu özelliğiyle yüksek devamlılık ve ölçeklenebilirlik sunan çözüm, . aktif olarak aynı veri tabanına erişen sunuculardan birinin kapanması/çökmesi halinde, küme içerisindeki yükün, diğerlerine paylaştırılmasına olanak sağlıyor. Böylece kullanıcılar, işlemlerine devam edebiliyor.Exadata Veri Tabanı Makinası hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ediniz.http://www.oracle.com/tr/products/database/exadata/overview/index.html

Oracle Database Appliance (ODA)

Oracle’ın yazılım ve donanımı tam entegre çalıştıran, veri tabanı kutusu diye adlandırılan Oracle Database Appliance (ODA) ile veri tabanı kolay bir şekilde, tek bir tuşla, birkaç saat içerisinde kurulabiliyor. Tasarlanmış sistemler arasında düşük maliyeti ile dikkat çeken ODA, tamamen entegre edilmiş bir yazılım, sunucu, depolama ve ağ bağlantı sistemini tek bir pakette sunuyor. Oracle’ın diğer tasarlanmış sistemlerine göre tek bir raf tipiyle tasarlanan ODA, hiçbir donanım yükseltmesine gerek duyulmaksızın, 4 ila 24 işlemci çekirdeğine kadar gereksinime göre ölçeklenebiliyor. Database Appliance, üstünde Oracle Linux ve Oracle Database 11g Release 2 çalışan iki sunucuya ve 12TB ham depolama kapasitesinden oluşan 4 rack birimli (RU) bir sunucu cihazına sahip.

Oracle Database Appliance aşağıdaki yazılımları içeriyor:

 • Oracle Linux
 • Oracle Database Enterprise Edition (11.2.0.2)

 • Oracle Real Application Clusters (RAC)
 • Oracle Real Application Clusters (RAC) One Node
 • Oracle Grid Infrastructure (11.2.0.2):
  • Oracle Clusterware
  • Oracle Automatic Storage Management
 • Oracle Enterprise Manager Database Control
 • Oracle Automatic Service Requests
 • Oracle Appliance Manager

Oracle Database Appliance hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ediniz.

https://www.oracle.com/engineered-systems/database-appliance/index.html

 

Oracle ZFS Storage

IDC tarafından Aralık 2012 tarihinde yapılan bir araştırmaya göre, 2020 senesine kadar dünyadaki verilerin toplam boyutunun 40 zettabytesa ulaşacağı öngörülmüştür. Son yıllarda bilgi işlem çalışan sayısı 1.5 kat büyürken, dünyadaki toplam veri boyutu ise 50 kat büyüdü. Böyle bir ortamda, kurumların rekabet avantajı sağlayabilmeleri için verilerin; her zaman kolayca erişilebilir olması, analiz edilebilmesi, güvenliğinin sağlanması ve uzun süre muhafaza edilmesi, giderek artan bir önem taşıyor. Oracle ZFS Storage daha yüksek performans, etkin depolama ve kolay yönetim için tasarlandı. Performansının somut bir örneği olarak, 19.7Gb/s gibi yüksek bir işlem hızıyla dünya rekoru kırarak rakiplerinin çok önünde olduğunu gösterdi. Oracle ZFS Storage; 10 kata kadar HCC sıkıştırma, Hybrid Storage Pool, Oracle Intelligence Storage Protocol gibi özelliklerin yanı sıra; Oracle ZFS Storage ZS3-2 ve ZS3-4 olarak 2 adet konfigürasyon seçeneğiyle 1.5 PB’dan 3.5 PB’ye kadar depolama alanı sunabiliyor. Özellikle Exadata ile tavsiye edilen ve Infiniband bağlantılarla kullanılabilen Oracle ZFS Storage, sıkıştırılan datayı depoluyor. İhtiyaç duyulması halinde bir tek Oracle ZFS Storage tarafından açılabilen data, performans kaybı olmadan okunabiliyor.

Oracle ZFS Storage hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ediniz.

https://www.oracle.com/storage/nas/zs3-4/index.html

 

Sparc T5 Servers

Sparc T5 sunucuları bugüne kadar Oracle Veri Tabanı için üretilmiş en hızlı sunuculardır. Sparc T5, en hızlı mikro işlemcileri kullanarak veri tabanı uygulamaları için en yakın rakibinden 2.5 kat daha fazla fiyat/performans avantajı sağlıyor. 3.6 GHz işlemci hızı sağlayan sunucular, 32 çekirdekten 128 çekirdeğe kadar ölçeklenebiliyor ve 1TB’dan 4TB’a kadar Memory (hafıza) seçenekleri sunuyor. Sparc T5 sunucular, 3 farklı model ile kurumların gereksinimlerine göre ölçeklendirildi. Rafa monte şekilde dizayn edilen Sparc T5-2, Sparc T5-4 ve Sparc T5-8, sırasıyla, 3 RU, 5RU ve 8RU sağlıyor.

Sparc T5 sunucuları Oracle veya Oracle olmayan uygulamalar için görev kritik (Mission Critical) ortamlarda dayanıklılığı, her zaman ulaşılabilirliği ve kullanışlılığı ile performansı artırırken maliyeti de düşürüyor. Oracle, Sparc sunucularına duyduğu büyük güveni kullanıcılara, söyleyerek değil, göstererek aktarmak istiyor. Bu sebeple aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Oracle Value Calculator for SPARC Servers bağlantısına ulaşabilirsiniz.

https://www.oracle.com/goto/SPARCvalue

Bu hızlı ve kullanımı kolay yeni sunucularla aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Veri merkezinizde sağlayabileceğiniz tasarrufu belirlemek
 • İşletmenize özel avantajları ortaya çıkarmak
 • Oracle SPARC sunucularının genel olarak sağladığı değeri ölçmek

Sparc T5 Sunucular hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ediniz.

http://www.oracle.com/us/products/servers-storage/servers/sparc/oracle-sparc/t5-8/overview/index.html

 

Oracle Fusion Middleware, kurumsal uygulamaların entegrasyon, genişleme, hızlı yapılandırma ve güvenlik ihtiyaçlarını etkin olarak sağlayan bir yazılım platformu. Aşağıdaki işlevsel alanlarda kullanılan çeşitli yazılım ürünlerini ve paketlerini içeriyor:

Application Server and Cloud Application Foundation

Application Server and Cloud Application Foundation

Cloud Application Foundation, özel ve genel bulut kurulumları için türünün en iyi örneği olan uygulama yazılımı altyapısını sağlar. Oracle WebLogic Server’da ortalanan bu olanak, birleşik bulut platformu sunmak için modern Java standartları ile yenilikçi teknolojiyi harmanlıyor. Oracle’ın tasarlanmış sistemleri için optimize edilmiş olan ürün, Oracle Fusion Middleware için yüksek kullanılabilirlikli ve yüksek performanslı bir temel oluşturuyor ve. aşağıdaki bileşenleri içeriyor:

 • Oracle Weblogic Server
 • Oracle Virtual Assembly Builder
 • Oracle Coherence (In-Memory Data Grid)
 • Oracle Tuxedo
 • Oracle Exalogic Elastic Cloud

http://www.oracle.com/us/products/middleware/cloud-app-foundation/overview/index.html

Service-Oriented Architecture and Business Process Management

Service-Oriented Architecture and Business Process Management

Oracle SOA, pazara ulaşma süresini hızlandırmak, çevikliği artırmak ve maliyetleri azaltmak için karmaşık uygulama bağlantısını, çevik ve yeniden kullanılabilir servis tabanlı uygulama yazılımı entegrasyonuna dönüştürüyor.

Oracle SOA Suite, SOA mimarisi üzerinde uygulamalar geliştirmek, bunları deploy etmek ve yönetmek için kullanılan aşağıdaki orta katman yazılım ürünlerini içeriyor:

 • Oracle JDeveloper
 • Oracle BPEL Process Manager
 • Oracle Web Services Manager
 • Oracle Business Rules
 • Oracle Business Activity Monitoring
 • Oracle Service Bus

Oracle BPM Suite, yinelemeli ve çevik şekilde birden çok sisteme, uygulama yazılımına ve işlevsel gruplara yayılan iş süreçlerini optimize etme yeteneği sağlıyor. Ayrıca, daha iyi görünürlük, daha fazla denetim ve mükemmel müşteri deneyimi için iş süreçleri tasarlamak ve otomatikleştirmek üzeret birleşik bir kurumsal sınıf platform sunuyor.

http://www.oracle.com/us/products/middleware/soa/overview/index.html

http://www.oracle.com/us/technologies/bpm/overview/index.html

Business Intelligence

Business Intelligence

Oracle; kurumsal raporlama, özel sorgu ve analiz, gösterge panelleri ve değerlendirme çizelgeleri gibi sınıfının en iyisi BI özelliklerinin eksiksiz bir yelpazesi ile en etkin, açık ve entegre operasyonel karar destek sistemi çözümünü sağlıyor.

http://www.oracle.com/us/solutions/business-analytics/business-intelligence/overview/index.html

Identity and Access Management

Identity and Access Management

Oracle, kurulumu hızlandıran ve kullanıcı kimlik ile erişim yönetimlerini kolaylaştıran sıkı şekilde entegre bileşenlerle; kuruluşların güvenliği artırmasına, uyumluluk sağlamasına, yönetim maliyetlerini azaltmasına ve son derece yüksek ölçeklenebilirlikten yararlanmasına olanak sağlayan, eksiksiz bir kimlik yönetimi platformu sunuyor.

http://www.oracle.com/us/products/middleware/identity-management/oiam/overview/index.html

Data Integration

Data Integration

Oracle Data Integration gerçek zamanlı ve toplu veri taşıma, dönüştürme, veri kalitesi, veri servisleri ve veri birleştirmesi ile eksiksiz ve entegre bir çözüm sağlıyor. Aşağıdaki ürünleri içeriyor:

 • Oracle GoldenGate
 • Oracle Data Integrator
 • Oracle Enterprise Data Quality products.

http://www.oracle.com/us/products/middleware/data-integration/overview/index.html

Web Experience Management, Portals, Content Management and Social Networks

Web Experience Management, Portals, Content Management and Social Networks

Oracle WebCenter, olağanüstü deneyimi güçlendiren bir girişim platformu. En eksiksiz portal, web deneyimi yönetimi, içerik, sosyal ve işbirliği teknolojilerini, tek bir entegre ürün paketinde bir araya getirerek, kişiler ve bilgiler arasında bağlantı oluşturur.

https://www.oracle.com/us/products/middleware/webcenter/overview/index.html

Development Tools

Development Tools

Oracle JDeveloper, Java/J2EE uygulamaları, web service’leri, SOA uygulamaları ve iş süreçleri geliştirmek için kullanılan; AJAX/DHTML ve flash teknolojileriyle zengin ön yüzler sunan bir geliştirme platformu. Oracle JDeveloper, kurumsal uygulamalar geliştirmek için uçtan uca tüm bileşenlere sahip Oracle Application Development Framework (Oracle ADF)’u de içeriyor.

http://www.oracle.com/technetwork/developer-tools/jdev/overview/index.html

Oracle Veri Tabanı ve Opsiyonları

Günümüzde kurumlar için en önemli ve değerli varlık, insan kaynağının yanı sıra “veri”dir. Kurumlar bu veriler sayesinde tüketicilere ulaşıyor ve bu verileri kullanarak gelir elde ediyor. Devletin belli kurumlarına, bu verileri kullanarak sunmakla mükellef olduğu raporları hazırlıyor. Dolayısıyla artık veri, kurumlar için ticari bir varlık olarak değerlendiriliyor. Kurumlar ise bu verilerin bütünlüğünden, erişilebilirliğinden ve güvenliğinden sorumlular. Günümüzde bu tip verileri bir gelir kaynağına dönüştürmek için ilişkisel veri tabanları kullanılıyor. Oracle, dünyanın ilk ticari İlişkisel Veri Tabanı Yönetim Sistemi’ni 1979’da çıkarak, bu konuda öncü oldu. O günden günümüze kadar öncü yenilikleriyle kurumların değerli varlıkları olan verilerinin yönetilmesine olanak sağlayan Oracle, hemen hemen her sektörde en çok tercih edilen ve kullanılan veri tabanı yönetim sistemi.olarak liderliğini koruyor.

Oracle Database

İki sene önce dünyanın bulut ile tasarlanmış ilk veri tabanı olan Oracle Database 12c’yi sunan Oracle, bu yeni veri tabanıyla birlikte bir önceki sürümüne göre, 500’den fazla yeni özellikle müşterilerine birçok avantaj sağlıyor. Oracle Database 12c; hızlı, ölçeklenebilir, güvenilir ve güvenli bir veri tabanı platformu üzerinde “çok kiracılı” (multi-tenant) yeni bir mimari sunuyor. Bulut üzerinde veri tabanı konsolidasyonu, otomatik veri optimizasyonu, derinlemesine savunma tabanlı güvenlik, maksimum erişilebilirlik, verimli veri tabanı yönetimi ve büyük verilerin analizinin daha kolay yapılabilmesi gibi birçok yeni özellikle birlikte varolan özelliklerinin daha da iyileştirilmiş halini sunan Oracle Database 12c, kurumlara büyük kolaylıklar sağlayarak iş yüklerini ciddi oranda azaltıyor.

Oracle Database 12c hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

http://www.oracle.com/tr/database/overview/index.html

Oracle Veri Tabanı Opsiyonları

Oracle, kurumların verileri için ekstra güvenlik, yönetim kolaylıkları ve uluslararası denetim standartlarına uygunluk gibi birçok konuda kolaylık içeren veri tabanı opsiyonları sunuyor. Bu veri tabanı opsiyonları, kurumların kıymetli datalarına; içeriden ve dışarıdan gelecek tehlikelere karşı ekstra güvenlik, izlenebilirlik ve raporlayabilme özellikleri sağlamasının yanı sıra verilerini doğru bir şekilde saklama, disk alanlarında tasarruf, daha hızlı erişim ve SOX, BDDK, BTK, PCI vb. gibi denetimlerde BT’nin iyileştirmesi ve ilgilenmesi gereken güvenlik açıkları ile risklerin azaltılması gibi birçok katma değer sağlıyor.

Oracle Veri Tabanı Opsiyonları hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

https://www.oracle.com/database/products.html

Audit Vault & DB Firewall

AVDF’un (Audit Vault & DB Firewall) en önemli özelliklerinden birisi olan Oracle ve Oracle olmayan veri tabanlarında kullanılabiliyor olması, veri güvenliğine önem veren kurumların tercih etmesinin en önemli sebebi. AVDF ile sadece yüzlerce veri tabanından değil; işletim sistemlerinden, dosya sunucularından ve bunun gibi birçok kaynaktan istenilen denetim verileri toplanabiliyor. 2012 yılında Verizon tarafından yapılan Data Breach Investigation Report verilerine göre, çalınan verilen yüzde 98’i veri tabanlarından çalınıyor. Bunların yüzde 84’ü içeriden yapılan kasıtlı veya kasıtsız saldırılar tarafından gerçekleştiriliyor. Bunların yüzde 97’si ise basit kontroller ve çözümlerle önlenebiliyor. Oracle, AVDF ile bu saldırıları önlemekle kalmayıp bunların hangi kullanıcılar tarafından yapıldığı, hangi tablolara veya verilere saldırı girişimi gerçekleştiği gibi birçok izlenebilirlik ve raporlama ile veri tabanını güvenli bir ortama dönüştürüyor. Örnek olarak; Oracle veya Oracle olmayan veri tabanında tutulan kredi kartı veya çalışanların maaş bilgileri gibi kıymetli veya herkes tarafından görüntülenmesi istenilmeyen verilere yapılacak olan sorgular, belli kullanıcılar için önlenebiliyor. DB Firewall sayesinde bu sorgular veri tabanına ulaşmadan bloklanabiliyor ve ne zaman, hangi kullanıcılar tarafından yapıldığı da raporlanabiliyor. Bunun yanı sıra belirlenen kullanıcıların belirlenen tablolarda yaptıkları değişikliklerin, değişiklik yapılmadan önceki ve sonraki halleri de saklı tutuluyor. AVDF içerisinde bulunan SOX, PCI-DSS, HIPAA ve DPA gibi birçok denetim prosedürlerine uygun raporlar çalıştırılarak, bu kriterlere göre veri güvenirliği ölçülebiliyor veya kişiselleştirilmiş raporlar oluşturulabiliyor İlgili uyarı mekanizmaları belirlenip mail ile otomatik olarak istenilen alıcılara ulaştırılıyor. Bu uyarı maillerindeki raporlar tercihe göre maile ek olarak tanımlanabiliyor veya mail kutusunun alanını doldurmaması için, mail içinde bir link olarak da paylaşılabiliyor. Audit Vault & DB Firewall sayesinde görülmeyen ve tahmin edilemeyen birçok güvenlik açıklarına karşı önlemler alıp, veri tabanları, işletim sistemleri ve dosya sunucuları gibi kurumlar için kritik öneme sahip ortamlar, çok daha güvenli hale getiriliyor.

Audit Vault & DB Firewall hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

http://www.oracle.com/us/products/database/security/audit-vault-database-firewall/overview/index.html

DB Vault

Oracle Database Vault, yetkili veri tabanı kullanıcılarının uygulama verilerine ulaşabilmelerini, güncelleyebilmelerini ve manipüle edebilmelerini kısıtlayan, izleyebilen ve raporlayabilen bir güvenlik ürünü. Veri tabanı güvenliğinden çok, uygulama verilerinin güvenliğini hedef alan Oracle DB Vault, bunu sağlarken, SOD (Seperation of Duties) gibi görevler ayrılığı prensiplerine göre düzenlemeler yapabiliyor. Özellikle Oracle E-Business Suite, Oracle PeopleSoft, Siebel CRM ve SAP uygulamaları için sertifikalandırılmış bir çözüm olan Oracle DB Vault, birçok farklı kritere göre yetkili veri tabanı kullanıcılarının yetkilerini sınırlandırıyor. Örnek olarak; IP adresleri, uygulama ismi, belirlenen saat aralıkları ve kimlik denetim yöntemlerine göre yetkisiz erişimleri engelleyerek detaylı seviyede verileri koruma altına alıyor. Oracle DB Vault’un güvenlik kontrolleri; realm’ler, komut kuralları, faktörler, görev ayrımları ve raporlardan oluşuyor. Bu güvenlik kontrollerinin yönetimi için kolay bir kullanıma sahip yönetim konsolundan oluşturulan raporlar, görüntülenip, izlenebiliyor. Oracle DB Vault, veri tabanı üzerinde güvenlik yönetimi, hesap yönetimi ve veri tabanı yönetimi olmak üzere 3 farklı sorumluluk üzerinden görevleri ayrıştırıyor. Böylece güvenlik yönetimi sorumluluğu olan kullanıcı realm’ler, komut kuralları ve faktörleri belirleyip yönetebilirken, veri tabanında uygulama verileri için sorgu çalıştıramıyor.. Veri tabanı yönetimi sorumluluğu olan kullanıcı ise güvenlik yönetimi sorumluluğu olan kullanıcının belirlediği ve tanımladığı kurallar doğrultusunda uygulama verilerinin sorgularının sonuçlarına ulaşabiliyor. Bunun dışında görevi olan yedekleme, yama uygulama ve performans yönetimi gibi veri tabanı yöneticisi görevlerini yürütüyor. Hesap yönetimi sorumluluğu olan kullanıcı ise kullanıcı hesaplarını oluşturabilme, silme ve değiştirme yetkilerine sahip. Böylelikle Oracle DB Vault ile birlikte veri tabanı kullanıcılarının yetkileri belli standartlar ile kısıtlanıp maksimum veri güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra yetkili veri tabanı kullanıcılarının üzerindeki riskleri de minimize ediyor.

DB Vault hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

http://www.oracle.com/us/products/database/options/database-vault/overview/index.html

Partitioning

Günümüz BT’lerinde kurumların en hızlı artış gösteren ve yönetilebilmesi için zaman harcanan kaynaklarından bir tanesi de kuruma ait veriler. Kurumların verilerinin artık Terabyte ve Petabyte seviyelerinde olduğu göz önüne alındığında, bu büyüklükteki verilerin olduğu tablolara yapılacak yazma ve okuma gibi işlemler, performans sorunlarına yol açmaya başlıyor. Bu sebeple, hızla artan verinin daha kolay yönetilebilmesini ve bu verilere daha hızlı ulaşılabilmesini sağlayan teknolojiler artık günümüz BT’leri tarafından daha çok tercih edilmeye başlandı.

Oracle Partitioning; Böl, Parçala ve Daha Rahat Yönet kurgusuyla kurumların büyük boyutlardaki tablo ve dizinlerini daha küçük ve daha kolay yönetilebilir bileşenlere ayırarak yüksek performans ve kullanılabilirlik sağlıyor.. Oracle Database 11g Enterprise Edition için bir seçenek olan Oracle Partitioning; aralık, referans, liste ve bölüm de dahil olmak üzere birçok bölümleme yöntemi seçeneğini sunuyor. Ayrıca sipariş tarihi ile bölge veya müşteri ile bölge tipi gibi iki yöntemin bileşik bölümlemelerine de olanak tanıyabiliyor. Örnek olarak; Temmuz ayında 10 milyon müşterisi olan bir telekomünikasyon şirketine ait Temmuz ayı cep telefonu faturası sorgulandığında ve fatura tablosunun, ilgili yıla ait önceki ayların fatura bilgilerini de içerdiği ve her abonenin minimum bir faturası olduğu göz önüne alındığında, Temmuz ayı faturası için, 10 milyon abonenin toplam 70 milyon faturasının arasından ilgili faturayı getirmeye çalışacaktır. Ancak ilgili tablo için aylara göre bölümleme yapılması halinde, sorgulama sadece ilgili Temmuz ayı için 10 milyon kayıt arasından yapılacaktır. Bu sayede çok daha az CPU kullanarak çok daha fazla performans sağlanacaktır.

Oracle Partitioning, özellikle kurumların raporlamalarını yapmak için kullandıkları Datawarehouse sistemlerinde kullanılarak rapor sürelerinde ciddi süre kazanımları sağlıyor. Bunun yanı sıra bölümleme yapılmış büyük boyutlardaki tablolarda yapılacak silme işlemlerinde, bölümleme yapılmamış tablolara göre daha hızlı ve performanslı işlem yaparak, veri tabanı performansını artırırken harcanan eforu minimize ediyor. Oracle Partititioning sayesinde depolama alanları daha verimli ve ekonomik kullanılırken, veri tabanı performansını etkileyen tabloların optimizasyonu maksimum seviyeye getirilerek, kurumların veriye çok daha hızlı ve performanslı ulaşması sağlanıyor.

Veri tabanı depolama yönetiminizi online olarak değerlendirmek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

http://www.oracle.com/us/media/survey/index-191194.html?ssSourceSiteId=ocomtr

Oracle Partitioning hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

http://www.oracle.com/us/products/database/options/partitioning/overview/index.html

Data Masking

Oracle Data Masking, kurumların hassas verilerinin yetkili olmayan kişiler tarafından görüntülenmesini engellemek için belli şablonlara göre maskeleyerek, veri gizliliğini ve korumasını sağlıyor. Kredi kartı numarası, sosyal güvenlik numarası veya maaş bilgileri gibi herkes tarafından görüntülenmesi istenmeyen canlı sisteme ait veriler, gerçekçi değerlerle değiştirilerek verilerin canlı sistem dışındaki kullanımlarını koruma altına alıyor. Geliştirme ve test çalışmaları için hassas canlı sistem verilerinin doğrudan kullanımı, kurumlar tarafından tercih edilmemekle beraber, veri güvenliği denetim maddelerine de uygun değil.

Oracle Data Masking ile canlı sistem verilerini belli maskeleme kurallarına veya kuruma ait yeni oluşturulan bir kurala göre maskeleyerek, canlı verilerle canlı sistemin simülasyonu üzerinde geliştirme yapılabiliyor. Aynı zamanda test çalışmaları yaparak, doğru kalitede ve sağlıklı testler yapılırken veri güvenliği de sağlanabiliyor.

Bu sayede kurumlar, COBIT, Sabarnes-Oxley, PCI DSS ve HIPAA gibi birçok regülasyona da uyum sağlayabiliyor. Oracle Data Masking, veriler arasındaki bağlantıyı belirleyerek ‘foreign key’ gibi kıstasları da otomatik bir şekilde hassas veri olarak sınıflandırıyor. Kurum tarafından tanımlanan maskeleme kuralları kaydedilerek, yeni oluşturulan her test ve geliştirme ortamına otomatik olarak uygulanıyor ve veri tabanı yöneticilerinin manuel olarak yapması gereken görevleri minimize ederek efor avantajı sağlıyor. Oracle Data Masking, Oracle veri tabanı dışında IBM DB2 ve Microsoft SQL Server gibi diğer veri tabanlarında kullanılabiliyor.

Oracle Data Masking hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

http://www.oracle.com/us/products/database/data-masking-subsetting/overview/index.html

 

Oracle Advanced Compression

Gün geçtikçe artan veri boyutları ve operasyon devamlılığı için veriye hızlı ulaşım gerekliliği, BT departmanlarının üzerinde ciddi efor ve maliyet harcanması gereken bir konu haline geldi. Artan veriye paralel olarak veriyi kullanmaya yönelik talebin de artması, sistemlerin performansları üzerinde riskler oluşturarak sürekli bir bakım ve yönetime ihtiyaç duyuyor. Oracle Advanced Compression, ağ, disk ve veri tabanı seviyesinde sıkıştırma özellikleri sağlayarak tüm veri ve uygulama yazılımı türleri genelinde, 2 – 4 kat oranında fayda getiriyor. Oracle 11g veri tabanıyla birlikte opsiyon olarak sunulan Oracle Advanced Compression, yeni özelliği OLTP Table Compression ile yüksek performans ile veri sıkıştırmaya olanak sağlıyor. Bu yeni özellikle beraber SecureFile gibi düzensiz verilerin sıkıştırılmasına olanak sağlamasının yanı sıra RMAN ve Data Pump gibi yedekleme verileri ve Data Guard yapılandırmasında bulunan Redo Log transpor dosyaları da sıkıştırılabiliyor. Çoğu sıkıştırma teknolojisinde, datayı açarak okuma veya sıkıştırılan tabloyu açarak yazma işlemlerinde yaşanan performans sorunları, Oracle Advanced Compression’da tabloyu açmadan okuma veya yazma işlemlerinin yapılabilmesiyle önleniyor Bu sayede performans sorunu yaşanmamakla beraber, okuma veya yazma işlemi yapılan tabloda daha az blok okunduğundan, çoğu zaman performans iyileşmesi gözlemleniyor. Oracle Advanced Compression özelliklerinden olan ağ seviyesinde sıkıştırma, özellikle Data Guard kullanımı olan sistemlerde yetersiz ağ genişliğinden (bandwidth) dolayı kaynaklanan performans sorunlarını büyük ölçüde çözüyor. Data Guard sayesinde canlı sistemden, karşıdaki uzak veri tabanına işlemlerin (transaction) oluşturduğu redo bilgileri sıkıştırılarak gönderilebiliyor. Sıkıştırılan redo bilgileri ile daha az ağ trafiği oluşurken replikasyon işlem hızı da artıyor. Oracle Advanced Compression veri tabanı opsiyonu sayesinde ağ, disk ve veri tabanında üstün sıkıştırma algoritmasıyla maksimum sıkıştırma ve disk alanı sağlarken, sıkıştırılan tablolardaki okuma ve yazma işlemlerinde ise rakiplerinin tersine performans artışı getiriyor.

Oracle Advanced Compression hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

http://www.oracle.com/us/products/database/options/advanced-compression/overview/index.html

 • experteam-veri-tabani-saglik-taramasi-1

   

 • Experteam Sağlık Taraması Ürünü

  Experteam Sağlık Taraması ürünü ile Oracle veri tabanlarının halihazırdaki durumları incelenerek daha performanslı, güvenli ve kararlı çalışmaları için neler yapılması gerektiği raporlanıyor. Bu raporlama, sistemde herhangi bir değişiklik yapmıyor ve sisteme ek yük getirmiyor. Experteam Sağlık Taraması ürünü,işletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda konumlandırılan Oracle veritabanının gelişen teknoloji, donanım ihtiyaçları, artan kullanıcı sayısı ve üzerinde çalışan uygulamaların artışına göre zaman içerisinde kaybettiği performansını geri kazandırmayı hedefliyor. Bu hedefi gerçekleştirmek, Experteam’in hizmet kalitesinin, sağladığı güvenin ve değerin bir parçası.

  Sağlık Taraması Neden Gerekli?

  Zaman içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı tüm veri tabanlarında performans düşüşleri, hatalar ve beklenmeyen problemler yaşanabiliyor. Bu nedenlerden bazıları; sistemlerin bakımsız olması, güncel yama yönetimi yapılmaması, kullanıcı sayılarındaki artış, sistemin doğru yönetilmemesi, veri tabanına haddinden fazla uygulama yerleştrilmesi ve veri tabanının bu artışa göre ayarlanmamış olması vb şeklinde sıralanabilir. Veri tabanı bu duruma geldiğinde işletmenin faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi mümkün olmamaktadır. Günümüz dünyasında artık tüm verilerin bilgisayar ortamında ve buna bağlı veri tabanlarında tutuluyor olması, bu veri tabanlarının 7/24 ve stabil çalışması gerekliliğini doğurmaktadır. Stabil çalışmayan bir veri tabanı işletmeye ciddi kayıplar yaşatma riskini taşıyor. Veri tabanına bağlı uygulamalar kullanan kullanıcı ve yöneticilerde verimlilik düşüşü gibi risklerin yanı sıra bu risklerin oluşturacağı maddi boyutlara da varabilen zararlar yaşanabiliyor. Bu sebeple periyodik olarak yapılacak veri tabanı sağlık tarama çalışmaları, sistemlerin objektif bir şekilde durumlarının ortaya konması ile problemlerin büyümeden önce saptanması ve giderilmesi adına büyük önem taşıyor.

 • Sağlık Taramasının etkili olabilmesi için neler yapılmalı?

  Tek başına sağlık taraması yapmak maalesef yeterli olmayabilir. Sağlık taraması raporundan çıkan sonuçların objektif bir gözle değerlendirilerek gerekli aksiyonların alınabilmesi için ilgili planlamaların hazırlanması da en az sağlık taraması yapılması kadar önem taşıyor. Bu planlamaların sonucunda çıkan aksiyonların doğru bir şekilde teoriye dökülmesi, ardından test edilerek pratiğe geçirilmesi ve canlı ortamlara güvenilir bir şekilde, profesyoneller tarafından adapte edilmesi büyük önem taşıyor.

  Experteam Sağlık Taraması ürününün faydaları:

  • Experteam Sağlık taraması ürününün topladığı veriler teknik verilerdir ve kurum ile ilgili herhangi bir veri toplanmaz.
  • Toplanan teknik veriler sonucunda çıkan raporun rahatça okunabilir olması için teknik detayların açıklamaları verilir.
  • Rapor dahilindeki teknik detaylara ek olarak yönetimsel özet sunulur.
  • Rapor verileri grafiklerle desteklenir ve kolayca anlaşılabilir niteliktedir.
  • Raporda veritabanı teknik verilerine ek olarak ilgili veritabanının, üzerinde çalıştığı sunucu ile etkileşimini belirtmek için sunucu performans değerleri ve teknik verileri de belirtilir.
  • Veri tabanı performans değerleri ile beraber sistemi yoran sql sorgularının tespiti gerçekleştirilir.
  • Rapor dahilinde Oracle support uyumluluğu, veri tabanının Storage I/O etkileşimi, veri tabanı fragmantasyonu gibi gelişmiş çıktılar da paylaşılır.
  • Experteam Sağlık Taraması ürünü ile varolan veri tabanı altyapısı incelenerek, geleceğe dönük teknik yatırımların daha doğru yapılması sağlanır.
  • Yapılan analiz sonucu aksiyonların alınması, veri tabanının daha güvenli, uzun ömürlü ve kararlı çalışmasını sağlar.
 • Neden Experteam?

  Experteam, tecrübeli, uzman, iletişime açık, geleceğe dönük, genç ve dinamik kadrosu ile en güvenilir iş ortağınızdır. Bu anlamda yapılan sağlık taraması sonuçlarının aksiyona dökülmesinde Experteam’in güvenilir, uzman ve tecrübeli danışman kadrosu her zaman yanınızda olacaktır. Experteam, rapor sonrasında alınacak aksiyonların belirlenmesinde, teknik alt yapının uzun ömürlü olabilmesi için çıkarılacak yol haritasında ve teorinin pratiğe dökülmesinde size yardımcı olacak en güvenilir ortağınız olarak yerini almaya hazırdır.