Donanım ve Oracle Engineered Systems

Dünyada ve ülkemizde, şirketlerin kurumsal kaynak planlama (KKP) sistemlerine yaptıkları yatırımlar, son yıllarda ciddi bir artış gösteriyor. KKP’lerine yapılan yatırımlardan beklenen katma değeri ortaya çıkarabilmek amacıyla bu yazılımların, her şirket için doğru kurgulanması ve analiz edilmesi kadar, performanslı bir şekilde çalışmalarına yardımcı olacak donanım yatırımları da büyük önem taşıyor. Doğru bir donanım yatırımı, kullanılan KKP sistemlerinin performansını artırırken, BT’nin de yükünü azaltıp bakım maliyetlerini düşürüyor. Oracle, veri tabanları ve uygulama yazılımlarının konsolidasyonunu ve özel bulut kurumları yapabileceğiniz donanım ihtiyaçlarınızı tek bir kutuda birleştiren, önceden entegre edilmiş, tasarlanmış sistemler (Engineered Systems) adı altında 2008’den bu yana ürünler geliştiriyor. Tasarlanmış sistemler, içerisinde ait olduğu donanıma özel yazılımlar barındırarak, donanımlarınızın daha performanslı, ilişkili ve akıllı çalışmasını sağlıyor. Bu ürünlerin, Oracle’ın mühendisleri tarafından önceden test, konfigüre ve tune edilmiş olmaları, geleneksel donanım ürünlerine göre test ve kurulum sürelerinde ciddi bir azalma sağlıyor. Performansı ve üretkenliği artıran tasarlanmış sistemler, , BT altyapılarının maliyetlerini düşürüyor ve karmaşıklıklarını azaltıyor. Bu sistemlerin en önemli avantajlarından biri de sistemin tek bir tedarikçi tarafından sağlanması ve bu sayede desteğin, farklı farklı tedarikçiler yerine, tek bir noktadan verilmesi.

Experteam, uzun yıllardır süre gelen Altyapı Yönetim Hizmetleri deneyimi ve tasarlanmış sistemler özelinde Oracle tarafından sertifikalandırılmış uzman danışmanları ile müşterilerine katma değer sağlayacak projeler geliştirerek, sistemleri daha performanslı, güvenilir ve verimli hale getiriyor. Bu alanda uzmanlaşmış danışmanlar tarafından gerçekleştirilen konfigürasyon değişiklikleri ve sağlık taramaları sayesinde bu sistemlere yapılan yatırım getirilerinde (ROI) pozitif yönde etki sağlanıyor ve BT departmanlarının skor kartlarında etkin rol oynanıyor.

 

SuperCluster

Supercluster genel kullanım için tasarlanmış bir sistem. Sistem, hem veri tabanı hem de orta katmandaki uygulamaların aynı ortamda buluşmasını sağlarken, aynı zamanda yüksek depolama alanıyla tam bir konsolidasyon platformu oluşturuyor. İçerisinde sınıfının en iyisi Oracle Sparc T5-8 sunucuları, Exadata ve ZFS depolama üniteleri, Infiniband ağı, Oracle veri tabanı, Oracle VM ve sistem yazılımını barındıran SuperCluster, yüksek performans ve verimlilik amacıyla tasarlandı. 10 kata kadar veri sıkıştırma ve 5 kat daha hızlı devreye alma süreleri sağlayan Supercluster, çift yönlü 40Gb/s hızında bant genişliğiyle işlem hızında da ciddi bir artış gösteriyor. Solaris 10 ve 11 işletim sistemlerinde kullanılabilen SuperCluster, Solaris uygulama yazılımlarının değiştirilmeden, daha hızlı bir sisteme taşınmasına olanak sağlıyor.

SuperCluster, yarım ve tam raf konfigürasyonlarıyla ölçeklenebilirlik sunarak kurum gereksinimlerine cevap veriyor. Tam raf konfigürasyonunda bulunan 8 adet Sparc T5-8 sunucu, 2TB memory, 8 adet Exadata depolama ünitesi ve ZFS depolama ünitesiyle yüksek kapasiteli seçenekler seçildiğinde, toplamda 128 TB gibi dev bir depolama alanına sahip olunabiliyor.

SuperCluster hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ediniz.

http://www.oracle.com/tr/products/servers-storage/servers/sparc/supercluster/supercluster-t5-8/features/index.html

Exadata Database Machine

Oracle’ın 2008’de ilk çıkardığı tasarlanmış sistem olan Exadata Veri tabanı Makinası, bugün 5. nesiliyle karşımıza çıkıyor. 2013 yılının son çeyreğinde BT dünyasına tanıtılan Exadata Veri Tabanı Makinası, veri ambarı ve karma veri tabanı yükleri karşısında olağanüstü bir veri tabanı performansı sunuyor. İlgili yazılımları, sunucuları ve depolama cihazlarıyla birlikte ölçeklenebilir ve önceden konfigüre edilmiş bir paket olarak sunulan Exadata Veri Tabanı Makinası, özel olarak tasarlanmış bir sistemin kolaylığıyla, veri tabanlarını bulut üzerinde konsolide etmek için Oracle Real Application Clusters (RAC) kümelendirme yazılımını, Smart Flash Cache, Hybrid Columnar Compression ve Smart Scan gibi birçok farklı yazılımı içeriyor.

Exadata Veri Tabanı Makinası kurumların değişen uygulama gereksinimlerini karşılamak için sekizinci, çeyrek, yarım ve tam raf konfigürasyonlarıyla kolayca ölçekleme yapılmasına olanak sağlıyor. Tam raf konfigürasyonu, son derece hızlı işlem yanıt sürelerini ve işlenen yüksek miktarları desteklemek için sekiz adet 2 yuvalı veri tabanı sunucusu, 14 Oracle Exadata Storage Server, 40Gb/s hızına ulaşan InfiniBand anahtarları ve 44 terabayt’tan fazla Exadata Smart Flash Cache ile birlikte sunuluyor.

 • Smart ScanExadata Storage indeksleri yardımıyla sorgulanan veriyi depolama ünitesinden çekmeden önce filtreliyor ve istenmeyen veriyi taramadığı için çok daha hızlı bir şekilde iletiyor.
 • Smart Flash CacheSmart Flash Cache, veri tabanındaki sık erişilen tablo ve indeks bloklarını okuma tipine ve sıklığına göre cache (keş) ediyor ve sıcak verinin cache içerisindeki yönetimini akıllı bir algoritma kullanarak gerçekleştirerek, her bir hücreyi ortalama saniyede 75.000 I/O cache üzerinden destekliyor. Buradaki asıl amaç çok yüksek hızda flash bellek işlemleri gerçekleştirmek. Hangi verilerin flash belleklerde, yani cache alanında olması gerektiğine tamamen otomatik bir şekilde karar veriliyor ve sistem yöneticilerinin herhangi bir müdahalesine gerek kalmıyor.
 • Hybrid Columnar CompressionExadata HCC özelliği ile 10 – 50 kat arası disk sıkıştırma sağlayabiliyor. Özellikle I/O değerlerinin azaltılması ve maliyetlerin düşürülmesi için önemli bir özellik olan HCC, bu sayede daha çok verinin daha az disk bloğunda saklanabilmesine olanak veriyor.
 • Real Application Cluster (RAC)Oracle RAC, küme mimarisinde bulunan birden fazla sunucunun, aynı depolama ünitesini kullanarak tek bir veri tabanına erişimini mümkün kılan bir çözüm. Bu özelliğiyle yüksek devamlılık ve ölçeklenebilirlik sunan çözüm, . aktif olarak aynı veri tabanına erişen sunuculardan birinin kapanması/çökmesi halinde, küme içerisindeki yükün, diğerlerine paylaştırılmasına olanak sağlıyor. Böylece kullanıcılar, işlemlerine devam edebiliyor.Exadata Veri Tabanı Makinası hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ediniz.http://www.oracle.com/tr/products/database/exadata/overview/index.html

Oracle Database Appliance (ODA)

Oracle’ın yazılım ve donanımı tam entegre çalıştıran, veri tabanı kutusu diye adlandırılan Oracle Database Appliance (ODA) ile veri tabanı kolay bir şekilde, tek bir tuşla, birkaç saat içerisinde kurulabiliyor. Tasarlanmış sistemler arasında düşük maliyeti ile dikkat çeken ODA, tamamen entegre edilmiş bir yazılım, sunucu, depolama ve ağ bağlantı sistemini tek bir pakette sunuyor. Oracle’ın diğer tasarlanmış sistemlerine göre tek bir raf tipiyle tasarlanan ODA, hiçbir donanım yükseltmesine gerek duyulmaksızın, 4 ila 24 işlemci çekirdeğine kadar gereksinime göre ölçeklenebiliyor. Database Appliance, üstünde Oracle Linux ve Oracle Database 11g Release 2 çalışan iki sunucuya ve 12TB ham depolama kapasitesinden oluşan 4 rack birimli (RU) bir sunucu cihazına sahip.

Oracle Database Appliance aşağıdaki yazılımları içeriyor:

 • Oracle Linux
 • Oracle Database Enterprise Edition (11.2.0.2)

 • Oracle Real Application Clusters (RAC)
 • Oracle Real Application Clusters (RAC) One Node
 • Oracle Grid Infrastructure (11.2.0.2):
  • Oracle Clusterware
  • Oracle Automatic Storage Management
 • Oracle Enterprise Manager Database Control
 • Oracle Automatic Service Requests
 • Oracle Appliance Manager

Oracle Database Appliance hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ediniz.

https://www.oracle.com/engineered-systems/database-appliance/index.html

 

Oracle ZFS Storage

IDC tarafından Aralık 2012 tarihinde yapılan bir araştırmaya göre, 2020 senesine kadar dünyadaki verilerin toplam boyutunun 40 zettabytesa ulaşacağı öngörülmüştür. Son yıllarda bilgi işlem çalışan sayısı 1.5 kat büyürken, dünyadaki toplam veri boyutu ise 50 kat büyüdü. Böyle bir ortamda, kurumların rekabet avantajı sağlayabilmeleri için verilerin; her zaman kolayca erişilebilir olması, analiz edilebilmesi, güvenliğinin sağlanması ve uzun süre muhafaza edilmesi, giderek artan bir önem taşıyor. Oracle ZFS Storage daha yüksek performans, etkin depolama ve kolay yönetim için tasarlandı. Performansının somut bir örneği olarak, 19.7Gb/s gibi yüksek bir işlem hızıyla dünya rekoru kırarak rakiplerinin çok önünde olduğunu gösterdi. Oracle ZFS Storage; 10 kata kadar HCC sıkıştırma, Hybrid Storage Pool, Oracle Intelligence Storage Protocol gibi özelliklerin yanı sıra; Oracle ZFS Storage ZS3-2 ve ZS3-4 olarak 2 adet konfigürasyon seçeneğiyle 1.5 PB’dan 3.5 PB’ye kadar depolama alanı sunabiliyor. Özellikle Exadata ile tavsiye edilen ve Infiniband bağlantılarla kullanılabilen Oracle ZFS Storage, sıkıştırılan datayı depoluyor. İhtiyaç duyulması halinde bir tek Oracle ZFS Storage tarafından açılabilen data, performans kaybı olmadan okunabiliyor.

Oracle ZFS Storage hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ediniz.

https://www.oracle.com/storage/nas/zs3-4/index.html

 

Sparc T5 Servers

Sparc T5 sunucuları bugüne kadar Oracle Veri Tabanı için üretilmiş en hızlı sunuculardır. Sparc T5, en hızlı mikro işlemcileri kullanarak veri tabanı uygulamaları için en yakın rakibinden 2.5 kat daha fazla fiyat/performans avantajı sağlıyor. 3.6 GHz işlemci hızı sağlayan sunucular, 32 çekirdekten 128 çekirdeğe kadar ölçeklenebiliyor ve 1TB’dan 4TB’a kadar Memory (hafıza) seçenekleri sunuyor. Sparc T5 sunucular, 3 farklı model ile kurumların gereksinimlerine göre ölçeklendirildi. Rafa monte şekilde dizayn edilen Sparc T5-2, Sparc T5-4 ve Sparc T5-8, sırasıyla, 3 RU, 5RU ve 8RU sağlıyor.

Sparc T5 sunucuları Oracle veya Oracle olmayan uygulamalar için görev kritik (Mission Critical) ortamlarda dayanıklılığı, her zaman ulaşılabilirliği ve kullanışlılığı ile performansı artırırken maliyeti de düşürüyor. Oracle, Sparc sunucularına duyduğu büyük güveni kullanıcılara, söyleyerek değil, göstererek aktarmak istiyor. Bu sebeple aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Oracle Value Calculator for SPARC Servers bağlantısına ulaşabilirsiniz.

https://www.oracle.com/goto/SPARCvalue

Bu hızlı ve kullanımı kolay yeni sunucularla aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Veri merkezinizde sağlayabileceğiniz tasarrufu belirlemek
 • İşletmenize özel avantajları ortaya çıkarmak
 • Oracle SPARC sunucularının genel olarak sağladığı değeri ölçmek

Sparc T5 Sunucular hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ediniz.

http://www.oracle.com/us/products/servers-storage/servers/sparc/oracle-sparc/t5-8/overview/index.html