Capital: Hindistan Modelini Uygulayacağız

Experteam olarak ne zaman kuruldunuz? Şirketinizden bahsedebilir misiniz?

Experteam, kurulduğu 2000 yılından bugüne kadar iş uygulamaları ve bilgi teknolojileri konularında hizmet vermektedir. 2000 yılında 6 kişi ile yola çıkan Experteam, uzmanlığa odaklanmış bir büyüme ile 2014 yılında 300+ kişilik bir ekibe ulaşmış ve alanında önde gelen firma haline gelmiştir. Experteam, gerçekleştirilen proje sayısı, sağladığı uzman hizmetler, danışman sayısı, geniş çözüm portföyü ve uzmanlığı ile Oracle’ın Türkiye’deki en büyük çözüm ortaklarından birisidir. Oracle’ın iş ortakları derecelendirmesinde de en üst seviye olan Platinum ortak statüsündedir ve 12 alanda uzmanlığı Oracle tarafından uluslararası alanda tescillenmiş ilk ve tek iş ortağıdır.

Experteam’in 14 yılı aşkın süredir artarak devam eden başarısının temelinde yetenekligenç ve dinamik ekibi, hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışma ilkeleri yatmaktadır.

*Ürün ve hizmetleriniz nelerdir? Şu anda kaç şirkete hizmet veriyorsunuz?

Experteam, bütünleşik ve uçtan uca bilişim teknolojileri çözümleri sunabilen nadir şirketlerdendir. Donanım, bütünleşik sistemler, güvenlik, performans, depolama, yedekleme, orta katman, iş uygulamaları, bulut, e-Devlet ve iş zekası alanlarında; ürün geliştirme, kurulum danışmanlığı, yönetilen hizmetler, test hizmetleri, yazılım geliştirme hizmetleri ve proje yönetimi çözümlerini 100’ün üzerinde, çok uluslu ve 60’ın üzerinde ülkeye yayılan bir coğrafyada sunmaktadır.

*Türkiye’de sektörün büyüklüğü nedir? Siz kendinizi sektörde nasıl konumlandırıyorsunuz?

Türkiye’deki bilişim pazarı, TBD raporuna göre 12 milyar ABD dolarına ulaşacaktır. Bulut Bilişim’de ise bu pazar büyüklüğünün 200 milyon ABD dolarını aşmaşı öngörülmektedir.

Experteam 14 yılı aşkın süredir BT teknolojileri alanında her yıl büyümeyi sürdürerek kendi alanının en büyük firması haline gelmiştir. 2013 yılında yüzde 23 büyüme ile 38 milyon TL ciroya ulaşmıştır. İçinde bulunduğu sektörün Oracle İş Uygulamaları ve platform yönetimi alanında pazarın yüzde 80’nine hakimdir.

*Pazarda nasıl farklılaşıyorsunuz?

Experteam kurum kültürü olarak danışmanlık kimliğini benimsiyor. Bu yaklaşımla ihtiyaçların ortaya çıkartılması, bu ihtiyaçların ölçeklendirilmesi, konumlandırılması ve uygulanmasında ticari kaygılardan ziyade bütünleşik bir yaklaşım ile hareket ediyor. İnsan, teknoloji ve süreçlerin bir arada değerlendirildiği bir yaklaşımla, katma değer yaratıyor.

Ürettiğimiz her proje ve geliştirdiğimiz her ürünün artı değer katan bir kavram olmasını hedefliyoruz ve hizmet kalitemizle fark yaratıyoruz. Güvenilir ilişkiler kurarak, başladığımız her işte kalıcılığı ve kaliteyi hedefliyoruz.

Yine danışmanlık kimliğimizin bir sonucu olarak tüm çalışanlarımızın ürün, süreç, sektör bilgilerini derinleştirecek eğitim ve tecrübe birikimi birincil önceliğimiz olarak yer alıyor.

*Bulut bilişimin sizin işleriniz içindeki payı nedir? Bu rakamda son iki yılda ne kadarlık bir artış oldu?

Experteam bulut çözümlerini alternatif bir yol olarak değil; donanım, platform ve iş uygulamaları alanında en doğru çözüm olarak görüyor. Söz konusu ürünlerin yatırımları tüm dünyada yeni yeni yapılmakta ve bir geçiş dönemi yaşanmaktadır. Bu geçişin sonucu olarak kurumlarda hem bulut hem de geleneksel BT çözümlerinin bir arada uygulandığı ortamlar gözlemlenmektedir. Experteam yatırımlar gerçekleştirerek bu geçiş döneminde hazır olduğuna inandığı çözümleri müşterilerine sunuyor. 2013 yılında Experteam olarak söz konusu ürünlere yaptığımız yatırım toplam yatırım bütçemizin yüzde 40’ını oluşturuyor.

Experteam’in yatırım yaptığı ve müşterilerinde konumlandırdığı Oracle Cloud çözümlerinin pazar payı her geçen gün daha da artıyor.

*2014 yıl sonuna kadar ne kadarlık bir büyüme hedefliyorsunuz? 2015 yılı büyüme hedefiniz nedir?

Experteam olarak 2015 yılı büyüme hedefimiz yüzde 45’tir. Bulut bilişim projelerinde ise yüzde 80 oranında artış bekliyoruz.

*Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığınız yeni projeleriniz nelerdir?

Experteam Türkiye’nin jeopolitik avantajlarını kullanarak Hindistan modelini Türkiye merkezli olarak gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bu vizyonun ışığında özellikle yönetilen hizmetler ve bulut çözümleri alanında yatırımlarını artırmaktadır.

Experteam Oracle Bulut stratejisi ışığında ise İnsan Kaynakları ( HCM) ve Müşteri Deneyimi   ( CX ) alanlarında projeler gerçekleştirmeyi planlamaktadır.

*Önümüzdeki dönemde sektörde öne çıkacak trendler nelerdir?

Şirketlerin ana faaliyet alanları haricindeki harcamalarını en düşük düzeyde tutacakları aşikardır. Bunun ışığında BT, İnsan Kaynakları gibi destek hizmeti veren departmanların fonksiyonlarının ve bütçelerinin küçüleceği öngörülmekte olup ilgili CXO’ların bu vizyona göre stratejilerini belirleyeceği öngörülmektedir. Bunun sonucunda standartlaşmış iş süreçleri ve bu iş süreçlerini hazır olarak sunabilen iş uygulamaları ve bu iş uygulamalarının sosyal medya ve mobilite eklentileri ile platform bağımsız internete erişim olan her cihazdan ulaşılabilirliği ön plana çıkacaktır. Bunun sonucunda da bulutların entegrasyonu ve sosyal şirket gibi kavramlar hayatımıza girecektir.

*Bulut bilişimin şirketlere maliyeti nedir?

Bulut bilişimin şirketlere kazanımları şu şekildedir;

Düşük donanım maliyeti

Gelişmiş performans

Artırılmış veri güvenliği

Düşük yönetim maliyeti

Hazır iş süreçleri

Zaman ve mekan bağımsız bilgilere ulaşılabilirlik

Esneklik, ölçeklenebilirlik ve verimlilik

*Bulut bilişim kullanan şirketlerin performansı nasıl etkileniyor? Ciroya, kara, verimliliğe nasıl bir etkisi var?

Donanım maliyetlerinden elde edilen avantaj bütçelerin yüzde 28 ile yüzde 35’i arasındadır. İşletmeler için uzman personel ihtiyacı da azalmaktadır. Böylece firmalar mevcut kaynaklarını kurum karlılığı ve verimliliğini artıracak projelerde kullanma imkanı bulmaktadır.

Ayrıca bulut çözümlerinin lisanslama modelinin getirdiği üyelik bazlı yaklaşım, kurumlara kullandığı kadar öde imkânı sunduğu için maliyet avantajı sağlamaktadır.

*En çok hangi sektörler kullanıyor hali hazırda bulut bilişimi? Önümüzdeki dönemde hangi sektörler öne çıkacak?

Özellikle saha operasyonları yürüten işletmeler, satış ekipleri küçük ölçekli girişimler, gerek platform gerek erişilebilirlik avantajları nedeniyle bulut çözümlerini tercih etmektedirler.

Öne çıkan sektörler; BT ve Telekomünikasyon. Önümüzdeki dönemde ise bunlara ek olarak belediyeler, sağlık ve eğitim sektörlerinde de bulut bilişim çözümleri ön plana çıkacak.

Cevaplayan:

Arto Mığırdiçyan

Experteam BT ve Bulut Hizmetler Direktörü- Şirket Ortağı

Kategoriler