Best Transformator Oracle R12 Projesi

Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş. ERP Müdürü Önder Odabaş ile Experteam’in gerçekleştirdiği Oracle R12 projesini anlattığı bir söyleşi gerçekleştirdik.

Oracle R12 Migration Projenizde Experteam’I seçmenizdeki etkenler nelerdi?

Experteam, müşteri ve proje tecrübesi olarak diğer aday firmalardan bir adım öndeydi. Bunun yanında kullandığımız modülleri ve projedeki hassasiyetlerimizi göz önünde bulundurduğumuzda, firmamıza en uygun danışman kadro yetkinliğinin de Experteam’de olduğunu gördük.

Proje öncesinde bu projede neleri hedeflediniz? Bunlardan hangilerine ulaştınız? Experteam’in hedeflerinizi yakalama konusundaki katkısını nasıl değerlendirirsiniz?

Oracle ERP 11i versiyonu mevcut firma dinamiklerine yeterince cevap veremeyen, iyileştirilmesi elzem olan süreçler içeriyordu. Bunun yanında sistem dışında yürüyen birçok sürecinde dijitalleştirilmesi gerekiyordu. Bu sebeple R12 projesini teknoloji yükseltme projesinden ziyade sıfırdan yeni bir kurulum olarak değerlendirdik. Projede bir yandan kritik gördüğümüz  tüm  iyileştirme noktalarını ele almaya çalışırken bir yandan da proje zamanlamasını makul seviyelerde ele almaya çalıştık. Hedeflediğimiz kazanımları ve proje planınını göz önünde bulundurduğumuzda herhangi bir sekteye uğramadan projenin canlıya alımını gerçekleştirdiğimizi söyleyebiliriz.

Proje sırasında yaşanan zorluklar nelerdi? Bu gibi noktalarda Experteam tecrübesini nasıl yansıttı?

Projede ön analizler ve CRP fazıyla birlikte beklediğimizin bir hayli üzerinde ek geliştirme listesi çıkmıştı. Projenin sıhhatine ve zamanlamasına zarar vermeden bunların ayrıştırılması ve fazlandırılmasında Experteam’in tecrübelerinden faydalandık. Bunun dışında yaşanılan istisnai durumlarda Experteam’in geçmiş müşteri deneyim havuzunu da etkili bir şekilde kullanabildik.

Projenin hayata geçirilmesiyle beraber kazanılan faydalardan bahseder misiniz? Projenin hayata geçirilmesiyle beraber iş birimlerinin kullanım oranı ve memnuniyetini nasıl değerlendirirsiniz?

Mesela Teklif ve Karşılaştırmalı maliyet modülümüzün çıktıları şirketimizdeki birçok karar vericiye ciddi faydalar sağladı. Dijital ortama aktarılan birçok süreç iş akışlarımıza  pozitif yansırken arka tarafta üzerinde analiz yapabileceğimiz katma değerli veriler birikmeye başladı.  İş birimlerimizin kullanım oranlarının yüksekliğini ek isteklerinin her gün artmasından anlayabiliyoruz. Daha evvel dijitalleşmelerine soğuk baktıkları süreçlerin türevlerini de şu an sisteme almak istemelerini memnuniyet belirtisi olarak görüyoruz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.